Genel, MODA VE KOZMETİK

Yüz şekline göre saç kesim rehberi!

23 Şubat 2015
kısa saç modelleri1

2014’ün ortalarından itibaren küt saçlar iyice moda olmaya başladı. Uzun saçtan çok daha kadınsı ve çekici olduğunu düşünüyorum. Küt saç kesinlikle pratik ve her dönemde mutlaka revaçta olmuş aslında. Çünkü zamansız ve kesinlikle şık!

Pekiii, hangi saça hangi model kesim? Aslında cevap çok basit!

Eğer elmacık kemikleri belirgin, biraz tontiş yanaklı bir kadınsanız ve yüzünüz yuvarlaksa, bob kesim olarak tabir edilen modeli öneririz sizlere: Bu modelin olayıysa şu, arkası kısa önleri uzun olan bu saç kesim modelinde öndeki saçlar çene altı hizasında olunca, yüzünüzü biraz aşağı çekip uzatıyor ve bu sayede aşırı yuvarlaklık dengelenmiş oluyor.(Fotoğraftaki kadınlar tontiş yanaklı ve yuvarlak yüzlü falan değiller ama model tam olarak bob kesim denilen model. :) )

bob kesim saç modeli

Yüz hatları belirgin olmayan kadınlar içinse şunu diyebiliriz (yani küçücük bir burun, fiyonk gibi bir dudağınız varsa) yüzünüzü ortaya çıkarmaktan korkmamalısınız. Enseyi gösteren ve ön katları da kısa kalan saçlar, sizin için ideal olacaktır! Saklamanız veya yok etmeniz gereken belirgin, aşırı karakteristik hatlara sahip değilseniz yüzünüzü patlatmanızda hiçbir sakınca yok. :)

kısa saç modelleri

Peki yüzünüz uzunsa ne yapmalısınız? Yuvarlak hatlı kadınların yaptığının tam tersini! Eğer arkası kısa önleri uzun kesim kullanırsanız yüzünüz daha da uzayacaktır. Bu da hatlarınızı kaba gösterir. İşte bu yüzden dümdüz kesilmiş saçlar tam size göre. Bu sayede yüzünüzün derinliğini dengede tutacaksınız. Saçlarınızı hafif dalgalarla hareketlendirerek de yüzünüze ovallik kazandırabilirsiniz!

uzun yüzlüler için saç kesim modelleri
Kahkül için de bir not düşelim, alnı dar ve yuvarlak hatlı kadınların çok fazla tercih etmemesi gerek. Geniş alınlı uzun yüzlü kadınlar kahkül kullanarak, yüz boylarını kısaltabilirler.

Kare yüz hatlarına sahip kadınlarsa; saçlarını ortadan ayırmayı tercih etmeliler, bu sayede yüzdeki köşeli görüntü biraz hafiflemiş oluyor. Saçlarınızın aralarını kat kat kestirerek, yarım kahküller kullanarak yüzünüze hareketlilik katabilirsiniz. Bu sayede dikkatler saçlarda toplanacaktır. :) Çene seviyesinde başlayan yuvarlak katlı saçlar, yüzünüzün sert kemikli görüntüsünü hafif yumuşatabilir.

kare yüzlüler için saç kesim modelleri

Üçgen yüze sahip olan kadınlarsa çene hizasının yukarısında veya çok aşağısında bir boy tercih etmemeliler. Size en çok yakışan modelse, bir tarafı kısa, bir tarafı uzun saç kesimi! Üçgen yüz, uzun yüze çok yakın bir yüz şekli olduğu için aynı kurallara dikkat etmenizi öneririz. :)

üçgen yüzlüler için saç kesim modelleri

Aslında doğru olan içinizden ne geçiyorsa, kendinizde ne görmek istiyorsanız onu yapmanız! Biz sadece fikir veriyoruz, gerisi tamamen sizde. :)

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz