Genel

Water Diviner | Son Umut Filmi

2 Ocak 2015

30 Aralık günü Cepa Avm’de izledim bu filmi. Bir web sitesi açma fikrimiz o sırada olmadığı için bu küçük avm gezisini fotoğraflamak doğal olarak aklıma gelmedi. :) Gelelim filme. (Merak etmeyin,spoiler yok!)

Avustralyalı bir çiftçi olan Connor, 3 oğlunu Çanakkale Savaşı’na yollamıştır. Fakat savaşın kaderi budur; aradan yıllar geçse de çocukları bir türlü eve dönmez. Bu durum Connor ve eşi arasında krizlere de yol açar. Connor’ın eşinin intiharıyla beraber, çocuklarını arama serüveni hız kazanır ve olaylar gelişir.

Genel olarak, savaş denen olayı sorgulamanıza neden olan bir yapım. Çanakkale Savaşı’nı zafer olarak gösteren belgesel tadında bir film değil öncelikle. Bu beklentilerle gidecek olanlar, hayal kırıklığına uğrar. Bir babanın evlatları için verdiği savaş, Çanakkale Savaşı’ndan daha ön planda yani.

Filmde Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’dan bahsedelim biraz. Cem Yılmaz,  Çavuş Cemal rolüyle karşımıza çıkıyor. Cephenin önemli adamlarından,cesur ve atik bir askeri oynuyor. Ayrıca neredeyse oynadığı her filmde yapmış olduğu toplulukta şarkı söyleme sahnesi yine mevcut. (Bu biraz spoiler oldu galiba.)

Yılmaz Erdoğan Binbaşı Hasan rolüyle; savaşın yorgunluğunu fazlasıylaüstünde taşıyan, vicdanlı, insan sevgisini her şeye rağmen kaybetmemeyi başarmış bir komutan olarak karşımızda.

Çok dokunaklı ve savaşta hangi taraf olduğunun aslında hiç önemi olmadığını insana hatırlatan çok güzel bir film. Hüngür hüngür ağlatmıyor ama en sevdiğiniz kişiye sımsıkı sarılma ihtiyacı hissettiriyor… Gidin, izleyin!

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz