Genel, MODA VE KOZMETİK

Parodi reklamların konusu: Hipster’lık ve Lumbersexual akım…

28 Eylül 2015
hipster ve lümber seksüel

Son zamanlarda çok fazla duyduğumuz iki kavram olan hipsterlık ve lümberseksüelliği ”gerçek anlamda” incelemek istedik. Yalnızca moda akımı değiller. Aynı zamanda birer alt kültür bunlar. Peki gerçekten espadrillerine kahve damlayınca ağlıyorlar mı? Merak ediyorsan ”Devam et” e tıkla.

Önce hipster nedir? diyerek başlayalım.

Sakalına çiçekler takan, büyük kemik gözlüklü, sakallı, gömlek-kazak kombinli abiler.

hipster trend

hipsterlık

Esasen 50’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan bir alt kültür. Sadece bir giyim tarzı olarak bahsetmek de doğru olmayacaktır. Yeniden bir tanımla, teknoloji bağımlısı, marka takıntılı, üretmeyen, sadece tüketen insan şeklinde toparlanmış. Çok iyi bir şeymiş gibi gelmiyor kulağa evet ama her alt kültürün kendince kötü özellikleri olduğu da bir gerçek…

Entel tiki diyen de var.

Nasıl giyinmesi gerektiğini bilen insan modeli diyen de var.

hipster

hipster nedir

Dar paça jeanler, boğaza kadar kapatılmış gömlekler, espadriller, iri gözlükler, vintage parçalar, papyonlar tarzınızın zorunlu tamamlayıcıları.

Çıplak ayak bilekleri ve rengarenk broşlardan/rozetlerden de bahsetmemek olmaz. :)

Kulaklıktan Lana Del Rey, Grizzly Bear, The Xx, Yeah Yeah Yeahs’ler yükselirken bir elde muazzam göz alıcılığa sahip bir kılıfla süslendirilmiş tablet, diğer elde Starbucks’tan alınmış yağsız sütlü kahve… Merhaba hipster bey, tanışmak istiyoruz!

İstiyor muyuz?

Biz Vişne ve Kiraz olarak, hipster’lara aşk ilişkileri söz konusuyken biraz mesafeliyiz. :) Hipsteri krizlerine pek alışık değiliz açıkçası.

Peki nedir bu Lümberseksüel ?

lümberseksüel nedir
Sert hipster diyorlar. Tarz olarak aşağı yukarı aynı, daha sert, daha erkeksi, ”Şehir yaşamına hayır, haydi ormanlara koşalım.” mottosuyla hareket eden -etmese de öyleymiş gibi giyinen- erkek güruhu.

Oduncu gömlek, yoğun dövmeli vücut, koca koca botlar, entellik kaygısından uzak tavırlar, biraz daha doğallık, biraz daha içtenlik diye özetlenebilir aslında. Temeli ormancılığıa dayanıyor. ”Bu pis şehir hayatına lanet olsun.” kaygısı da taşıyor. Eğer lümberseksüelliği benimseyecekseniz, doğa dostu olmak durumundasınız.

Hipsterlıktan ayrıldığı tarafta bu. Doğallığa evet, sıkıcı şehir entelliğine hayır!

lumbersexual-2

lumber

lumbersexual
Yani daha bir punk’lık, daha bir cool’luk mevzubahis bize göre.  Çizgi filmlerden hatırlayacağınız çok sevgili Kabasakal, gerçek bir lümberseksüeldir…

Ve bizce Temel Reis’ten çok daha seksidir.  :)

Şu sakalı seksi bulabileceğimiz aklımıza gelmezdi. Ama seksi işte!

lümberseksüel nedir

Bu adamların; dinlediği müziklerle sükse yapmak, entel sohbetlerde boy boy laflar dökmek gibi dertleri yok. Müzik tarzları biraz daha sert. Heavy metal’e ve 70’lerin İngiliz kökenli punk gruplarına daha bi’ meraklılar. Ama bunu pazarlayıp ortam cool’u olma gibi dertleri yok. :)

Her iki erkek stilinin de kökeni kesinlikle hippi’liğe dayanmakta. Toplumun dışında olmak, farklılık, kural tanımazlık önemli unsurlar. Fakat stillerin yorumlanışı daha farklı. Hipsterlığın ve lumbersexual tarzının ortak noktaları esasen bu. Önümüzdeki birkaç yıl daha erkek modasının çizgilerini oluşturacak gibiler.

Yazımızı, objektifliğimizi yitirerek sonlandırıyoruz. Bir taraf seçmek zorunda olsaydık hangi tarafı seçeceğimizi aşağıdaki görselle anlatmak istiyoruz. :)

lümberseksüel2

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz