Genel, TV-SİNEMA

Oscar Avcısı: Birdman

2 Mart 2015
141020_r25614-1200-756

Alejandro González Iñárritu en sevdiğim yönetmenlerden biridir. Amores perros (Paramparça Aşklar-Köpekler) ile 2000 yılında ilk kez bizimle buluşan Iñárritu, bu kısa süre zarfında oldukça iyi işlere imza attı. Sinema severlerin iyi bildiği 21 grams,Babel,Biutiful gibi fimlerinin de yönetmeni aynı zamanda.
87. Oscar Törenine damgasını vuran Birdman de bir Iñárritu filmi. Kişisel yoğunluğumdan ötürü bir türlü Oscar adayları filmlerini izleyememiştim. Sadece ‘Intersteller’ beni benden almış hatta uzun zaman sonra ‘en sevdiğim filmler’ listesine yeni bir film eklememe neden olmuştu. Birdman’in tüm ödülleri silip süpürdüğünü duyduğumda da biraz içerledim. Intersteller dururken başka filme nasıl ödül verirler diye düşünmüştüm. Bu yüzden biraz ön yargılarla gittim filme ama beni şaşırttı açıkçası.

wykn4teocviobd9ylgbc

Filmimizin konusuna gelirsek eğer; Riggan, bir zamanlar ‘Birdman’ isimli süper kahraman filmleriyle ünlenmiş bir oyuncudur. 50’li yaşlarına geldiğinde ise o eski popüler halinden eser kalmamıştır tabii. Bu halini bir türlü kabullenemeyen, eski günlerine özlem duyan ve şizofrenik eğilimleri olan birine dönüşmüştür.O eski şaşalı hayatına kavuşmak için Broadway’de kendi yönettiği ve başrolünde yer aldığı bir oyunun son hazırlıklarını yapmaktadır. Bu onun son şansıdır.
Ancak provalar esnasında oyunculardan biri beklenmedik bir biçimde yaralanır ve yerinin acil olarak doldurulması gerekir.Riggan, Lesley ve Jake’in önerisiyle bir zamanların ünlü yıldızı Mike Shiner ile anlaşır.

_AF_6405.CR2
Filmin büyük bir çoğunluğu Mike ve Riggan’ın çatışmaları üzerine kurulu.Mike’ın tavırlarından hoşlanmasa da oyunun geleceği için susmak zorunda kalması Riggan’ı oldukça yoruyor.Bu filmle Edward Norton’ı özlediğimi ve daha sık izlemek istediğimi bir kez daha farkettim.Kendisi yine büyük bir iş başarmış.

Screen-Shot-2014-06-12-at-4.54.24-PM
Filmde Riggan’ın kızı olarak izlediğimiz Emma Stone, sorunlu bir genç kadını oynuyor. Normalde bayıla bayıla izlediğim Emma o kocaman gözleriyle bu filmde biraz ürkütücü geldi bana.

Hangover film serisinden tanıdığımız Zac Galifianakis ve Naomi Watts diğer oyuncular arasında yer alıyor.

image-472af682-65a2-4b53-a420-9c46e764b175

Peki bu film neden bu kadar sevildi?

Iñárritu, bu filmde alışılmışın dışında bir şeyler yaptı. Sahneler arası geçişlerde kullandığı teknik izleyiciyi filmin içinden biri gibi hissettiriyor. Yani tüm film boyunca hiç sahne kesintisi yok. Bu teknik, filme inanılmaz bir tat katmış bence. Görüntü yönetmeninin de önünde şapka çıkarmak lazım diye düşünüyorum.

Bunun dışında film sistem eleştirilerini de içinde barındırıyor. Süper kahraman filmlerinin basit ve gişe için yapılmış filmler olduğuna vurgu yapılıyor sık sık. Kimi zaman dalga bile geçilmiş. Filmin sonlarına doğru bildiğimiz tüm süper kahramanların dans ettiğini izliyoruz.

Bir diğer önemli özellik ise Micheal Keaton’nın Riggan karakterini oynaması. Bilindiği üzere Micheal Keaton, 1989 yılında çekilen Batman filminde baş rolü oynadı. Yani Micheal Keaton ve Riggan arasında önemli benzerlikler var.

En iyi Film, En iyi yönetmen,En iyi özgün senaryo,En iyi sinematografi dallarında ödüle layık görülen Birdman bu kadar ödülü haketti mi tartışılır anca kesinlikle izlenmesi gereken, alışılmışın dışında bir film olduğu kesin.

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz