Genel, TV-SİNEMA

Nefes Kesen Bir Film: Whiplash

9 Mart 2015
Whiplash-5547.cr2

Müzik seviyorsanız, sinema seviyorsanız bu film tam size göre!
Özellikle twitter’da takip ettiğim kadarıyla ‘Whiplash’ o kadar çok sevildi ki bende de büyük merak uyandırdı. Hemen filmi edindim,geçtim DVD’min başına ve neden bu kadar çok beğenildiğini anladım.

Öncelikle uzun zaman sonra izlediğim filmde bir karakterden nefret ettim. J.K Simmons’ın aldığı Oscar’ı,Altın Küre’yi sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum. Bunun dışında film soluksuz izleniyor. Gerilim,heyecan hiç bitmiyor. O bir buçuk saat nasıl geçti hiç anlamadım gerçekten.

Eveeet filmin konusundan bahsedelim biraz da.

miles-teller-whiplash-oscar-best-actor-jk-simmons-visnevekiraz
Andrew Neiman, 19 yaşında ve prestiji yüksek bir okul olan Shaffer’da 1. sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor. En büyük tutkusu ise bateri çalmak. Küçük yaşlardan bu yana tek hayali ise ‘usta’ isimler arasında yer alabilmek. Bunun için dersler dışında da sık sık antreman yapıyor. İşte bu antremanlardan birinde bir caz duayeni,aynı zamanda okulun da hocası olan Terence Fletcher’ın dikkatini çekiyor.
Fletcher, okuldaki parlak öğrencilerden oluşan “studio band” isminde bir grup kurmuştur ve bu grup sık sık prestijli yarışmalara katılmaktadır. Andrew’un da bu gruba katılmasına izin verir.

7150e44be398d401a6f00e74db1caa7a
Zaten bütün film Andrew ile Terence’in aralarındaki ilişki üzerine kurulu. Terence, sadece iyi bir müzisyen değil aynı zamanda acımasızlığıyla da nam salmış bir hoca. Bütün film boyunca Andrew bütün sınırlarını zorlayacak ve onun bu çabasının karşılığını almasını bir izleyici olarak deli gibi isteyeceksiniz.

Daha fazla spoiler vermek istemediğim için konu hakkında söyleyebileceklerim bu kadar ancak edecek bir kaç kelamım daha var.

whiplash4
Film hırs, mükemmeliyetçilik, azim, kıskançlık, ego gibi duyguları oldukça iyi yansıtıyor.Bunca duyguyu böylesine yoğun hissettirebildiği için filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapan Damien Chazelle’i tebrik etmek gerek.
Teknik ayrıntılardan bahsetmem gerekirse eğer stüdyo sahneleri oldukça güçlüydü. Gerilimi gerçekçi bir biçimde hissettirdi.

Kimilerine göre film bir ‘Başyapıt’ fakat ben aynı fikirde değilim. Son yıllarda izlediğim gerilimi yüksek,atmosferi tam anlamıyla yansıtan,oyunculukların iyi olduğu bir film olduğu bir gerçek elbette ama özellikle son sahne beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.
Filmi izleyenleriniz varsa sizlerin ne düşündüğünü merak ediyorum ve paylaşmanızı umuyorum.
Sevgiler :)

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz