Genel, KİTAP

Nedir ‘normal’ ?

16 Mayıs 2015
sana gül bahçesi vadetmedim2 - Kopya

Çok kitap okuyan biri olduğumu söyleyemem. Ama kitap okumayı çok çok çok sevdiğimi söyleyebilirim kesinlikle. Avuçlarımda tuttuğum her kitap, içinde yaşadığım dünyanın dışında yepyeni bir yer gibi ve bu yolculuğa çıkmaktan inanılmaz keyif alıyorum. Kitap okumak önemli ama öneminin de ötesinde,bir ihtiyaç! Joanne Greenberg öyle bir kitap yazmış ki, kitap okuma ihtiyacınızı fazla fazla karşılamanın yanında, okumaya devam etmeniz için cesaretinizi de sınayan, mükemmel bir eser sunmuş. Ben de bugün tam da bu eser olan, ”Sana Gül Bahçesi Vadetmedim.”  hakkında biraz yazmak istedim.

Daha önce de söylemiştim; sizi çok etkileyen, zihninizden atamadığınız kitapları hayatınızın başka dönemlerinde mutlaka yeniden okuyun. Belki hiç eski hislerinizi hissetmezsiniz, büyük hayal kırıklığı yaşarsınız ama önemi yok. Yaşamınızın farklı anlarında okuduğunuz aynı kitap, kesinlikle bambaşka bir kitaba dönüşüyor. Bunu tatmaya bayılıyorum ben.
sana gül bahçesi vadetmedim1

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, yazarın akıl hastanesinde olduğu dönemlerde, deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı bir kurgu roman. Kafası, diğer insanlara göre çok farklı çalışan, kendi dünyasının esiri olmuş gencecik bir kızın içini açmış bizler için. Deborah, kendine Yr adında bir dünya kurmuş ve o dünyadan, çok istese de paçasını kurtaramamış. Kendi kuralları, kendi ana dili ve kendi yöneticileri olan bir şizofreni dünyası!

”Bazen iki dünya birbirinden yalnızca bir tül perdeyle ayrılıyormuş gibi, Yr’den bakıp ”gerçekliği” görebiliyordu. Böyle anlarda adı Januce oluyordu. Kendini iki yüzlü -her iki dünyada da bir yüzü olan-  bir Janus gibi görüyordu.”

sana gül bahçesi vadetmedim4

Yaşadığı sıkıntılı durumun üstesinden gelmek için, gittiği akıl hastanesinde onu anlayacak harika bir doktorla tanışmasıyla aslında her şey iyiye gidecek gibi görünse de, Yr’nin sıkı sansürleri ve cezaları, bu doktorun gündeme gelmesiyle birlikte kendini daha da ortaya çıkarmaya başlıyor. Yani, akıl hastanesi onun için her şeyin daha da zorlaşacağı bir dönem oluyor. Deborah Yr dilinde mutlaka bir karşılığı olan, Furi ismini veriyor bu doktora ve zorlu bir süreç başlıyor onun için.

Kitabı okumaya başladığınızda, ortalarına geldiğinizde ve kapağını tamamen kapattığınızda sadece bir soru oluyor aklınızda: ”Normallik nedir?” Bazen içiniz acıyarak, bazen gerçekten merak ederek, bazen öfkeyle, bazen de korkuyla soruyorsunuz bu soruyu. Tekrar tekrar ve her defasında ilk kez soruyormuş gibi. Bana ”hayatının kitabı?” diye sorsalar hiç düşünmeden ”Sana Gül Bahçesi Vadetmedim.” derdim. Her kütüphanede mutlaka yeri hazır olmalı!

sana gül bahçesi vadetmedim 3

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz