KİTAP

Kurt Seyt & Murka

4 Ocak 2015
kurt-seyit-v-184820OC

Bu kitap bana kör gururun ne demek olduğunu öğretti. Sevdiğin adama/kadına güvenmemenin,kendi gururuna yenilmenin sonuçlarının ne denli büyük olduğuna şahit oldum.
Büyük aşklarda yaşanan her olay da aşırı uç olur. Sevinçler, mutsuzluklar hatta sevişmeler.Seyit ve Shura birbirini öyle çok sevdiler ki ondan bu kadar çok yaraladılar birbirlerini. Sırf inat uğruna sevdiği kadını kaybetmenin tam 20 yıl süren hüznünü de anlatıyor bu kitap.
Kurt Seyit ve Shura’yı bitirdiğim de bu aşkın üstüne yaşanan başka bir ilişkiyi okuyamam dedim ve Murka’yla olan hikayesini okumamaya karar verdim. Başka kitaplara sarıldım hemen ama Kurt Seyit’im kitaplığımdan muzip muzip göz kırptı bana sürekli. O çok sevdiğim karakter için aldım elime kitabı.
Nermin Bezmen’in anneannesiyle dedesinin hikayesi bu kitap. Bu kadar cesur yazabilmesini açıkcası takdir ettim. Çünkü bambaşka bir aşk hikayesini anlatsa da Seyit’in Shura’ya tutkusunun hiç bitmediğini bir çok kez gördük. Dedesinin başka bir kadına aşkına daha sadık kalmış yazar.

nRmIRghhfO4

Kitap Seyit’in sırf Shura’ya inat uğruna evlendiği Mürvet ile hayatını anlatıyor. Seyit, Mürvetle evlendiğinde Mürvet daha 16 yaşında bir genç kız.
Tipik bir Anadolu ailesinin ferdi bu genç kız. Her şey yasak, her şey günah. Kocanı sevmek bile ayıp neredeyse ailenin düşünce yapısına göre.Mürvet de kendini geliştirmeye kapalı,sessiz bir tip.
Hayatta en korkutucu kadın tipi bu sessiz,uysal gözüken tipler bence. Senelerce ezik ezik davrandı.Seyit zaten korumacı bir tip, adama kendini acındıra acındıra bir ömrü mahvetti.
Zaten baştan yanlış bir evlilik. Biri çarlık ordusunun üsteğmeni,yakışıklı,kültürlü,içkiyi ve eğlenmeyi seven bir adam öteki her şeyi günah bilmiş bir kadın. Ne sevgisi Allah aşkına! Bana göre Seyit’in Murka’ya hissettiği acıma, bi anlık kararıyla evlendiği bu kadını sahiplenme duygusundan öte değil.
Koskoca adamın başına gelmeyen kalmadı senelerce. O hayat dolu Seyit’imin işleri bir türlü rast gitmedi zaten.Yapmadığı iş kalmadı. Mürvet gıcığının da bir virüs gibi içten içe senelerce seyit’i bitirmesi de cabası.Bazen kitabı sinirden fırlatmak istedim düşünün.
Seyit Eminof’a hayranlığım kitabın son sayfasına kadar devam etti. Kitabın sonunda olan olay bile tam ona yakışır şekildeydi.
Bu arada kitabın sonunda yaşanan öyle bir olay var ki ağzım açık kaldı.(Spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum. :p )
Shura’dan sonra Murka’yı okumak biraz zor geliyor. Kitap boyunca hissettiğim duygular öfke ve hayranlıktı. Bu kadar saçma sapan roman’ın yazıldığı ve yayınlandığı bir dönemde en azından hikayesiyle sizi kendine çekebilecek bir seri olduğunu düşünüyorum.
Keyifli okumalar.

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz