GÜNLÜK, KİTAP, TV-SİNEMA

Jamie Dornan: ”Eşim bu filmi izlemeyecek!”

13 Şubat 2015
fifty-shades-of-grey-poster-dt

Eveeeet. Uzun zamandır beklenen an geldi. Gelmez dedik, daha çoook var dedik ama geldi. Daha raflarda yerini almadan adından söz ettiren, okuyucuyla buluştuktan sonra da büyük bir çılgınlık yaratan Grinin Elli Tonu kitabından bahsedeceğiz bu yazımızda.


Dakota_Johnson

Özet geçmek gerekirse; güzel kızımız Ana Steele, okul yıllarının sonuna yaklaşmış, mezuniyet zamanlarını yaşayan, kendi yağında kavrulan, dikkatli bakmadığınız sürece güzel olduğunu anlayamayacağınız ”silik” bir tip olarak yansıtılmış kitabımızda. Bir diğer baş kahramanımızsa Christian Grey. Zaten kitabın bu kadar ses getirmesinin nedeni de bu karakter… Ana Steele, çok hasta olan arkadaşı yerine bir röportaj işini devralıyor ve gidiyor Mr. Grey’in şirketine… Karşısında koskoca bir şirketi sahibi olduğu için orta yaşlı ve aslında bizim deyimimizle ”kalın” bir adam bekliyor. Ama karşısına dünyanın en yakışıklı adamı niteliğinde bir güzellik ilahı çıkıyor ve kızımız tutulup kalıyor adeta.

E tabi, etkilenmemek mümkün mü?

jamie-dornan

Bu röportaj işinden sonra Ana, alakalı alakasız yerlerde zırt bırt Christian’ı görmeye başlayınca iyice kaptırıyor kendini. Ana’nın yakın arkadaşı da adamın kendisinden hoşlanmış olabileceğini söyleyip gözünü açıyor kızımızın. Yoksa Ana böyle bir şeye hayatta ihtimal vermezdi. Öyle bir adamın bu kadar sıradan bir kızdan hoşlanacağını kim bekleyebilir ki???

Aralarındaki ilişki ilerledikçe, Christian’ın karanlık tarafıyla daha çok haşır neşir olmaya başlayan Ana, bu adamın sapkın fantezilerinin olduğunu da öğreniyor… Eğer bu adamın hayatında olmak istiyorsa, efendi-itaatkâr ilişkisinden çıkmayan ve her türlü sadist muameleye katlanmak zorunda olacağına dair bir kontrat imzalıyor. Kontrat çok net ve çok açık bir şekilde, Ana’nın bu ilişki içerisindeki görevini anlatıyor. Bu görevlerden dışarı çıkarsa alacağı cezaları da… Ana zaman içerisinde duygusal bağ kurduğunu fark ediyor ama birden bu sadist ilişkinin içerisinde olmak istediğini de fark ediyor…

Bence bu kitap, cinselliğin şiddetle doğrudan bir bağı olduğunu ve her insanın içinde mazoşist bir taraf olduğunu yüzümüze acımasızca çarpıyor. Bir insan köle muamelesini nasıl kabul eder ki? diye düşünüyorsunuz ve sonra, ”Ayyyy Mr. Grey çok tatlıııığ.” derken buluyorsunuz kendinizi birden.

Bir sürü oyuncu yakıştırılmıştı baş roller için ama bence en sonunda en uygun isimleri bulmuşlar!

dakota johnson jamie dornan

Film dün itibariyle Londra prömiyeriyle vizyona girdi… Galadan kalan ilginç notlardan bir tanesi de Jamie Dornan’ın (Christian Grey) ”Eşim bu filmi izlemeyecek.” demiş olmasıydı. ”Filmi henüz izlemedi ve dürüst olmak gerekirse izleyeceğini de zannetmiyorum. Eğer istemezse de onu anlarım.” demiş. Aynı görüşü, Dakota Johnson da ailesi için dile getirmiş (ama sanırım galadan önce söylemişti bunu.) Dakota, ”Filmi izleyemezsiniz, mümkünatı yok!” diye sert bir şekilde ailesine çoktan yasak koymuş bile. Bence ikisinin de haklılık payı var. :)

Şimdiden iyi seyirler!

Dipnot: Christan’ın kardeşi Mia Grey’i Rita Ora oynamış. Çok önemli bir karakter değildi kitapta fakat filmde niçin bir yıldıza bu rol verildi merak ediyorum. İzleyip göreceğim.

Mia-Grey

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz