Genel, MODA VE KOZMETİK

H&m Balmain Çılgınlığı

4 Kasım 2015
h&m balmain kapak

Tüm insanlık olarak bugünü bekliyorduk da, Vişne ve Kiraz olarak biz mi kaçırdık acaba? diye düşünmemize sebep olan şeyler yaşanıyor. H&m Balmain Paris, olay yaratması beklenen bir girişimdi fakat öyle şeylere tanık olduk ki, şoktayız.

Balmain Collection, Zorlu Center’da (İstanbul’un iyi avm’lerinden biridir) görücüye çıktı. Yaşanan izdiham ve gözlemlenen şeyler komik ve biraz da içler acısıydı. Bu konuya değinmeden önce koleksiyona göz atmakta fayda var.

hm-x-balmain-2015-SL-145
hm-x-balmain-2015-SL-136
hm-x-balmain-2015-SL-135
Şöyle bir göz ucuyla bile baktığınız zaman…

H&M Balmain İşlemeli Üst
h&M balmain etek
Balmain koleksiyonunu şu şekilde 3 kelimeyle tanımlarsınız : ”Şatafat,sükse,gösteriş.”

Koleksiyonun fazlasıyla dikkat çekici parçalardan meydana geldiği ve özellikle yabancı basında ”Meydan okuyan yeni insan.” mottosuyla ortaya çıkarıldığı söyleniyor. Minimalizmin sonu geldi, o düz kesimli tek renk kabanları usulca askılarına geri koyun. Artık maksimalist bir moda anlayışıyla karşı karşıyasınız. Less is more’lar yalan oldu. Artık savaştasınız! diyorlar kısaca. (Neyin savaşıysa…)

hm balmain2
hm balmain jacket
H&M Balmain Topuklu Ayakkabı

Balmain-HM

Çok ”texture”, çok incik boncuk ve çok fazla dikkat çekici renkler bir arada kullanılmış. Aslında mesaj biraz ”Kadınlar silahlarınızı kuşanın.” olmuş.

Koleksiyonda -birkaç parça dışında- aynı şeyler erkekler için geçerli değil. Erkek koleksiyonu biraz fütüristik ve maskülen.

H&m balmain erkek bot

h&m balmain erkek gömlek

h&m balmain erkek koleksiyon

h&m balmain erkek2

h&m balmain erkek kazak

Koleksiyon 3 aşağı 5 yukarı bu şekilde. Yıldızının parlamasının birçok sebebi var. En önemli sebebi, yapılmamışın yapılmış olması. Az önce de bahsettiğimiz gibi, neredeyse son 5 yıl içerisinde, ister ev dekorasyonunda olsun, ister makyaj tercihlerinde olsun, isterse giyim kuşamda olsun, trendler ”Less is more.” etrafında dönüyordu ki Balmain gerçekten bu anlayışı değiştirmeye yemin etmiş gibi vitrinlerde yer buldu. Bir başka sebep de sosyal medyada takipçisi bol insanların koleksiyona gösterdiği ilgiydi. Dünya üzerinde herhangi bir etkinliğin/olayın Youtuber akınına uğradığını ve insanların o olaylara kayıtsız kaldığını gördünüz mü?

Bir diğer sebepse yürütülen başarılı dijital kampanyaydı tabii ki.

Mankenleri parçalamanın, istediğiniz ürünleri başkasına kaptırdınız diye insanlarla çılgınlar gibi kavga etmenin, izdihamların, ayılıp bayılmanın sebebi modaya verilen değer ve moda anlayışındaki kökten değişikliği fark etme durumu değil. İnsanların ”Daha önde olmalıyım.”kompleksi aldı başını gitti. Balmain’in yaratım süreci ve sunuş şekli gerçekten önemli bir olaydı. Bunu kabul ediyoruz. Fakat -özellikle ülkemizde- gösterilen gereksiz ilginin sebebinin, bu olmadığını da çok çok iyi biliyoruz.

Kapanışı da coolluğundan ödün vermeyen genç-başarılı model Kendall Jenner’la yapmayı tercih ettik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Balmain_Fall_2012_Kendall_Jenner_HM

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz