DİNLEDİKLERİMİZ, Genel

Chet Faker

20 Şubat 2015
chet faker

Çok uzun zamandır dinlediklerimiz kategorisi hakkında bir şeyler yazmamıştık. Mevzu müzik olunca bu aralar aklıma gelen tek insan Chet Faker oldu. O adeta bir King of Beards, yanık sesli cool adam. Nasıl tanımlasam bilemedim.

1988 doğumlu bu adamın asıl adı Nick Murphy fakat piyasaya Chet Faker adıyla giriş yapmak istemiş. (Chet Baker’a olan aşırı hayranlığının da etkisi olmuş tabii…) 15 yaşındayken, evlerinin garajında başlatmış müzik hayatını. Future Beat, Electronica, Down-tempo, Soul tarzlarında eserler icra ediyormuş. Türünün ne olduğunun, bu isimlerin zerre önemi yok. Müzik müziktir bizim için.Müziğe başladığı yıllarda Sunday Kick isimli bir grupla çalışıyormuş ve o dönemde de Atlas Murphy ismini kullanıyormuş. Sonra sonra da Chet Faker isminde karar kılmış.

Bu adamın alamet-i farikâsı kesinlikle sakalları. Aaa bir de, Türkiye’ye konsere gelmişti Kasım ayında. Hayranları da çılgınlar gibi uçuştu konsere haliyle. Hatta uçuşmak ne kelime, biletler 15 dakika içinde bit-miş! Vaaay be.

chet faker türkiye konseri

Bir de bana hep 2 çocuk sahibi karısına deli gibi aşık karavandan bozma bir evi olan aile babası hissiyatı veriyor. Bunu söylediğim insanlar da ”Alaka yok.” şeklinde karşılık veriyorlar ama kafamda öyle kodladım adamı. :)

Chet-Faker-interview-debut-album-2014-Built-on-Glass-1124x660-cover
İtiraf ediyorum, azıcık yanlış bir kodlama yapmış olabilirim. Çok acayip ama çok tatlı bir adamsın Chet Faker!

Built On Glass albümüyle daha çok müzik listelerimizde yer etmeye başlayan bu adam, amatör bir şekilde müzik icra ettiği yıllarda çılgın bir jazz müzik hayranıymış. Müzik otoritesi değilim ama şarkılarında jazz esintisi hissetmiyorum ben. Kendine has bir adam bu. Herhangi bir şeyin esintisi hiç hissetmiyorum açıkçası. Herhalde bundan dolayı çok seviyorum. Ya da bundan dolayı çok seviliyor.

Şimdiiiiii, çok sevdiğimiz, hayranları arasında da çok sevilen bir şarkısıyla baş başa bırakıyoruz sizleri. :) Ofisinizde, yolda, evde uyurken hatta temizlik yaparken bile fonda çalabilir bu şarkı. Sözler,klip ve melodi Chet Faker’ın tüm unsurlarını bir arada toplamış.

O zaman Gold diyelim mi?

 

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz