Genel, KİTAP

Bir Ütopya’dan Çok Daha Fazlası!

23 Mart 2015
Brave_New_World_Book_Cover_by_Meifu

Son zamanlarda kitap okuma zevkim çok değişti. Aslında her türlü kitabı okurum, ayırt etmem ama geçen yıl son sınıftan itibaren biraz ”yeraltı edebiyatına” merak salmıştım ve bu şekilde bir müddet devam eder zannediyordum ki, pek de öyle olmadı. Artık favori türüm ütopyalar!
Aslında gizemli işlere, kapalı kapılar ardında yürütülen oyunlara, özellikle de Amerika tarihine çok büyük bir ilgim var. Komplo seven bir tarafım olduğunu da inkar edemeyeceğim. Tüm bunlar harmanlanınca, ütopyalar ve disütopyalar fazlasıyla ilgimi çekmeye başladı!
cesur-dunya-onkapak

Peki nedir bu kitabı bu kadar özel kılan? 1932 yılında yazılmasına rağmen çok fazla öngörülerle dolu olması! Kısaca bahsetmek gerekirse, Aldous Huxley; 26. yüzyıla doğru oluşmuş yepyeni bir dünya sisteminden bahsediyor. Bu yeni sistem sınıflı, aile kavramının tamamen yok olduğu, duyguların köreltildiği bir sistem. Günümüzdeki sperm bankalarıyla inanılmaz benzerlik gösteren büyük laboratuvarlarda oluşturulan embriyolar, yine laboratuvar ortamında büyütülüp bebeğe dönüştürülüyor. Etrafa kurulmuş bir ses sistemiyle tarihin kötü ve saçma bir şey olduğu sık sık hatırlatılıyor bu bebeklere. Geçmişle bağlantı kurabilecekleri her yol ellerinden alınıyor. Ayrıca bu bebekler; Alfa, Beta,Gama,Delta ve Epilson adındaki sınıflara göre ayrılıp bu sınıfların gereklerine göre eğitimler alıyorlar. (Eğitimin tasvir edildiği bir sahne aklımdan hiç çıkmıyor: Alt sınıfa ait bebekler eğitilirken kitaptan nefret edecek şekilde eğitiliyorlar. Bebeklerin önüne rengarenk cıvıl cıvıl kitaplar koyup önce onların dikkatini çekiyorlar, daha sonra elektrik şoku vererek korkmalarını sağlıyorlar. Bu işlemden sonra her elektrik şoku aldıkları anda, kitabı hatırladılar ve okumaktan nefret ettiler!)

cesur yeni dünya

Kitapta Dünya Devleti adı verilen oluşumdan sık sık bahsediliyor. Kutsal olan; o devlete hizmet etmek, varlığını ve gücünü asla sorgulamamak! Bu çarkın işleyişini bozan en ufak detay acımasızca yok ediliyor. Aklınızdan geçirdiklerinize bile hakim olmak zorundasınız. Soma adı verilen uyuşturucu sayesinde her türlü probleminizi unutup rahatlamaktasınız. Hiçbir yan etkisi yok. Ne zaman rahatlamak isterseniz, istediğiniz dozda alabiliyorsunuz. Dünya Devleti’nin dev hizmetlerinden biri! Ayrıca sürekli olarak kitapta ”Ulu Tanrım!” yakarışlarının yerini alan ”Ulu Ford! , Ulu Ford Aşkına!” yakarışlarını okuyorsunuz. Muhtemelen Henry Ford abimize göndermeler yapılıyor sık sık.

1998 ve 1980’de film uyarlaması düşmüş beyaz perdeye. 98 versiyonunda baş rol, The O.c’den hatırladığımız Peter Gallagher. :)
brave-new-world-716921l

Medyanın insanları nasıl manipüle ettiğini ve dünyanın nasıl bir düzene doğru evrildiğini açık seçik anlatan bu acımasız kitap, birçok noktada yaşamınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak. Evet korkutucu senaryolar, evet yalnızca bir roman ama çoğu konuda gerçeklikle örtüştüğünü okurken siz de göreceksiniz. Alın, bulun, elde edin ve okuyun! Yorumlarınızı çok merak ediyorum!

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz