DİNLEDİKLERİMİZ

Aşkın Sesi: Buika

30 Haziran 2015
articlehero_buika

Buika…

Tüm dünyanın hüznünü sesiyle kucaklayan kadın…

O’nu dinlemek benim için büyük bir zevk… Hiç bilmediğim bir dilde söylediği şarkılarla beni defalarca ağlatabilmiş bir kadın. Müziğin evrenselliğini, birleştirici gücünü, insan olmanın hazzını bir kez daha yaşıyorum onun albümlerini dinlediğimde.

Peki kim bu Buika?

1972 yılında İspanya’nın Palma şehrinde dünyaya geldi. Ailesi ise ekvatorlu.

Buika, çocukluğunu çok fakir bir mahallede, çingenelerle beraber geçiriyor. Mahalledeki tek siyahi aile olması,fakirlik onu küçük yaşlarda biraz zorlamış tabii ki.

Söylediği şarkılar caz,soul,flamenco,funk karışımı bir tarza sahip. Küçük yaşta annesinin dinlediği caz efsaneleri sayesinde müziği ilgi duymaya başlamış. Ancak Afrikalı kökenlerini bir kenara atmamak lazım. Her Afrikalı gibi o da dertlerini,mutluluklarını,isyanlarını şarkılarla ifade edebiliyor. Bununla beraber hiç eğitim almamasına rağmen piyano,kontrbas,çello ve gitar çalabiliyor. Yani müzik onun damarlarında akan kan gibi. :)

İlk albümü Mi Niña Lola, ispanyanın ünlü gazetelerinden biri olan El País tarafından “bir devrim” olarak nitelendirildi.

Buika için Sezen Aksu’nun yeri çok ayrı. Menajerinin de Türk olması, Fahir Atakoğlu ile yakın arkadaşlığı sayesinde Sezen’den haberi olmuş.Onun bir şarkısını dinlemiş ve hemen stüdyoya girip, üzerine söz yazmış. Sezen ile ilk tanışmalarında ona bu hediyeyi vermeyi planlıyor.

Bunun dışında ünlü yönetmen Pedro Almodovar’ın “İçinde Yaşadığım Deri” filminde de yer aldığını belirteyim.

Müziğin birleştirici gücünün en önemli göstergelerinden biri Buika… O eşsiz sesiyle her daim hayatımda olsun istiyorum ve sizi onun birkaç şarkısıyla başbaşa bırakıyorum.

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz