Genel, TV-SİNEMA

Aşkın en güçlü hali;Romeo ve Juliet.

1 Şubat 2015
leonardo dicaprio romeo ve juliet

Romeo ve Juliet’in sayısız uyarlama filmi, tiyatrosu, kitabı var ama benim aklım -nedenini yazının ilerleyen satırlarınca anlayacaksınız- hep bu versiyonunda kaldı.Eğer siz de benim gibi ”Pazar günü evimde takılırım,film izlerim. Hiç çıkamam valla sokaklara.” diyorsanız alın size film önerisi!

Shakespeare’in en bilinen oyunlarından biri biliyorsunuz ki Romeo ve Juliet. Aşkın en acımasız ve en masum hali bir arada verilmiş bu oyunda… Kısaca konusunu hatırlatmak gerekirse : Romeo ve Juliet, birbirine düşman iki ailenin çocuklarıdır. Fakat kader bu ya, birbirlerini gördükleri ilk anda deliler gibi aşık olurlar. Romeo, Capulet’lerin (yani düşman ailenin) düzenlediği bir şölene gider. Amacı tamamen eğlenmek ve -uygun tabirle- hovardalık yapmaktır fakat işler hiiiiiiç de öyle düşündüğü gibi yürümez. Juliet’i dans ederken gören Romeo’nun aklı başından alınmıştır sanki. Hayatının aşkı kuğu zarifliğindeki hareketlerle karşısında süzülmektedir.

romeo ve juliet

Gel zaman git zaman birbirlerini daha da fark ederler ve aralarındaki ilişki büyür de büyür. Birbirlerinden asla uzak duramamaktadırlar ve en sonunda evlenmeye karar verirler. Romeo gözü kara davranır ama güzeller güzeli Juliet, ailesini karşısına alamaz, cesaret edemez buna. Zaten ailesinin isteği üzerine Paris’le evlendirilmek üzeredir. Umutlar git gide tükenir.

romeo ve juliet leonardo dicaprio3

Bu aşkın şahitlerinden biri olan Rahip Lawrance’in aklına cin bir fikir gelir. ”Size bir iksir vereyim. Siz bunları için. 2 gün boyunca deliksiz uyuyacaksınız bu iksir sayesinde. Aileleriniz sizi ölü bilecek. Daha sonra kaçar gidersiniz.” Fikir olarak güzeldir ama işler böyle mi yürür?

leonardo dicaprio romeo

İşte bu eserin bence en etkileyici versiyonu bence 1996 yılında beyaz perdeye taşınmış. ”Romeo ve Juliet öyküsü bu zamanlarda yaşansaydı nasıl olurdu?” diye düşünmüşler ve beyaz perdeye güncel bir uyarlamayla aktarmışlar.  Leonardo DiCaprio’nun bebek yüzlü zamanları ve Clarie Danes’in gencecik ve yüzüne bakılmaya doyamadığınız halleri. O kadar içten, o kadar aşık aşık oynamışlar ki rollerini… Her izlediğimde ağlarım. Film ilk başladığında Romeo ve Juliet parodisi mi yoksa bir uyarlama mı, diye düşünüyorsunuz ama film ilerledikçe gerçekten sizi içine alıyor. Bugünün dvd’si bu olsun! İyi pazarlar. :)

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz