Genel, KİTAP

Ah! Aşkım Kurt Seyit…

3 Ocak 2015
dcddc

Nermin Bezmen’e biraz kızgındım.Seneler evvel elime “Bizim Gizli Bahçemizden” kitabı geçtiğinde Nermin Bezmen ve Pamir Bezmen’in aşklarının ne kadar derin ve tutkulu olduğunu düşündüm ama Nermin hanımın kocasının ölümünden kısa bir süre sonra sevgilisi olduğunu okuyunca açıkcası kendimi biraz kandırılmış hissetmiştim. Biraz fazla benimsemişim demek ki kitabı. Neyse, gel zaman git zaman elime yeniden bir Nermin Bezmen kitabı geçmedi taa ki Kurt Seyit ve Shura’ya kadar.
Annemin yakın bir arkadaşı kitaplar hakkında sohbet ettiğimiz bir sırada Kurt Seyit serisini okumamı tavsiye etti. Annemin de merak edip kitapları almasıyla Kurt Seyit’le serüvenimiz başladı.
Malum, Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah’ın baş rollerini oynadığı dizisi de vardı kitabın.Doğal olarak benim kafamda canlandırdığım Kurt Seyit direkt Kıvanç oldu.

kurtseyit
Kitap, aşk romanı olarak bilinse de aslında dönemsel bir tarih romanı. Kurt Seyit’in çarlık döneminde başlayan hikayesi İstanbul’daki hayatına kadar devam ediyor. Kitapta, hem Bolşevik ihtilaline hem Kurtuluş Savaşı’na hem de Birinci Dünya Savaşı’na tanıklık edeceğiniz hikayeleri okuyacaksınız.Daha fazla spoiler vermek istemiyorum açıkcası.

Ama o Kurt Seyit nasıl bir adam öyle ya? Kafamda canlanan tip Kıvanç’çığım olduğu için bildiğin roman karakterine aşık oldum. İyi bir asker,kültürlü,yakışıklı tam hayallerdeki erkek anlayacağınız. Shura’nın böyle bir adama aşık olmaması beklenemezdi zaten.
Nasıl güzel bir aşk yaşadılar kitap boyunca bilseniz… Canım Shura, sevdiği adam için ülkesini, sevdiği insanları terk etti. Her türlü zorluğa katlandı.Seyit desen Shura için yeri geldi kendi canını ortaya serdi. Bunca acının arasında yaşanan bir peri masalı resmen.

Amaaaaa…….

Bu erkek milletini ölene kadar anlayamayacağım cidden. Güzeller güzeli Shura ona bu kadar aşıkken, Seyit’in aklı yine de başka kadınlara kaydı. Güzel,anlayışlı,aşık kadın neyinize yetmiyor arkadaşım? Yok illa gönlünüzü başka kadınlarla da hoş edeceksiniz dimiii?? Kitabın sonuna gelince Seyit’e “Oh olsun sana” diyor insan açıkcası. Üzgünüm, hakketin bunu aşkım Seyt.

Biliyorsunuz, Nermin Bezmen’in dedesi oluyo Kurt Seyit Eminof. O yüzden seri, hayali değil tamamen yaşanmış hikayelerden oluşuyor. Kurt Seyit ve Shura’nın aşkından sonra Kurt Seyit ve Murka’yı okuyamam diyordum ama merakıma yenik düşüp okudum. Murka kezbanıyla hikayesini bir başka yazıda anlatmayı planlıyorum.
Dizi, kitabın orijinalinden biraz farklı ilerledi. Bir Radyo,Televizyon ve Sinema bölümü mezunu olarak dizi çekmenin,senaryo yazmanın zorluklarının farkında olduğum için senarist Ece Yörenç’e pek kızamıyorum.90 dakikalık diziye elbette kurgu hikayeler eklenecekti. Bence yazık oldu. Ben seviyordum diziyi.
Demem o ki, hem tarihe tanıklık edeceğiniz hem de tutkulu bir aşk hikayesini bulacağınız bir kitap Kurt Seyit ve Shura. Okumanızı tavsiye ediyorum.

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz