Genel, SOSYAL MEDYA

Müzik bağımlıları için kurtarıcı uygulama: Spotify…

31 Ocak 2015
spotify-logo-primary-horizontal-dark-background-rgb_0

Gününün her anında mutlaka bir fon müziğine ihtiyaç duyan insanlardansanız, ”Hep aynı playlisti dinliyorum,bıktım.” diyorsanız bu yazıda Spotify adında bir hayat kurtarıcıdan bahsedeceğimi bilmelisiniz… Youtube’da az izlenen şarkı kovalama derdinden sizi kurtaran mükemmel bir uygulama bu!

Spotify’ı keşfediş sürecimi çok iyi hatırlamıyorum ama bunların atası biliyorsunuz Fizy gibi Pandora gibi internet siteleri… Lise 1-2 deyken Pandora’yı çok kullanıyordum. Tabii talep arttıkça daha fazla alternatif türemeye başladı ve çok da iyi oldu bence. Hiç bilmeyenler için kullanımından başlayalım öncelikle. İlk olarak hareketli bir başlangıç ekranı sizi karşılıyor. Oturum açmanızı veya kaydolmanızı istiyor. Ben zamanında uğraşmamak için Facebook ile kaydolmuştum. Siz de yapabilirsiniz.

Sonra karşınıza dünyada popüler olan çeşitli playlistler geliyor. Sağa kaydırıp devamını bulabilirsiniz bu playlistlerin. Ben kendi playlistimi oluşturduğum için tercihlerime yakın olan öneriler gelmiş önüme. (Beyonce’den de anlaşılabiliyor. :) ) Sayfayı biraz aşağı çekerek ruh hallerine göre müzik önerileri buluyorsunuz ki bu özelliği gerçekten muh-te-şem!

spotify 1
spotify mood playlists

Ara butonuna tıklayarak, şarkılarına ulaşmak istediğiniz sanatçılara ulaşabiliyorsunuz. Albümleri gördüğünüz gibi aşağıda sıralanmış. 3 noktaya basıp ”Albüme Git”e tıklayarak albümün içeriğine ulaşabiliyorsunuz. Premium üye olmadan, istediğiniz şarkıya tıklayıp çalma olanağınız maalesef yok. Karışık Çal’a basarak, en sevdiğiniz şarkının denk gelmesini beklemek zorundasınız.

spotify 3 spotify4

Radyo butonuna tıklayarak sevdiğiniz sanatçıların veya müzik türlerinin radyolarına da ulaşabilmektesiniz.

spotify 5

Ayarlar sekmesinde de, müziğinizin ses kalitesiyle oynayabilirsiniz. Ekolayzer seçeneğine tıklayarak, müziğinizin frekans veya bas ayarlarıyla oynayabiliyorsunuz. (Ben buralara pek girmiyorum açıkçası. :) )

spotify 6

Kendi playlistinizi nasıl oluşturuyorsunuz peki? Sevdiğiniz sanatçının profiline girip istediğiniz albümün yanındaki o 3 noktaya tıkladıktan sonra yeni gelen ekranda çalma listesine ekle seçeneği çıkıyor. O seçeneğe tıklayıp, bu albümü yeni çalma listesi oluştur seçeneğine basarak kaydedebiliyorsunuz. Playlistinize istediğiniz ismi de verebiliyorsunuz. (Aynı işlemi albüm içerisindeki tek bir şarkı için de uygulayabilmektesiniz…) Veya var olan listenizin içine de atabiliyorsunuz direkt olarak… Ben playlist konusunda düzen karşıtıyım. Her zevk ve tarzdan şarkının aynı listede olmasını seviyorum. :) Bu playliste de başlangıç ekranındaki 3 çizgiye bastıktan sonra ”Müziklerin”e tıklayarak her an ulaşabiliyorsunuz…

spotify görsel spotify 7

Fakat premium değilseniz 10 saatlik bir kotayla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu kotayı doldurduktan sonra aradan birkaç gün geçmesini bekleyerek yeni bir 10 saatiniz daha oluyor. Bu tip zorlukları mevcut. Ayrıca premium olmadan, playlistinizdeki herhangi bir şarkıya tıklayarak başlayamıyorsunuz. Karışık Çal butonuna mahkumsunuz… Ara yüzü çok karizmatik ve kolay. Müzik bağımlıları ve yeni müzik keşfedicileri için mükemmel bir program. Uygulama mağazanızdan ısrarla isteyiniz

You Might Also Like

Yorum Yok

Cevap Yaz